مشاوره : جهت ارتباط با مشاوران ساعت 10 صبح تا 9 شب ،  رزرو نوبت با هماهنگی قبلی انجام میشود . 

دکتر علی دانشور

جراحی انحراف بینی

انحراف بینی یکی از معضلاتی است که بسیاری از افراد اعم از بانوان و آقایان با آن مواجه هستند، در این مقاله از سایت دکتر علی دانشور  بهترین جراح بینی تهران قصد داریم به موضوع جراحی انحراف بینی بپردازیم پس با ما همراه باشید تا روند تشخیص ، درمان و حتی جراحی بینی دارای انحراف سپتوم را با شما در میان بگذاریم

 

 

 

انحراف بینی چیست؟

سپتوم یا تیغه بینی ، دیواره ای از جنس استخوان و غضروف است که بینی را به دو سوراخ جداگانه تقسیم می کند. وقتی سپتوم به یک طرف بینی منحرف گردد، انحراف تیغه بینی ایجاد می شود. بهتر است بدانید برخی از افراد با انحراف تیغه بینی متولد می شوند و در برخی از افراد در اثر برخورد ضربه ایجاد می شود. در انحراف بيني ، یک مجرای بینی بسیار کوچکتر از دیگری است ؛ این امر ، می تواند تنفس را دچار مشکل کند. سایر علائم انحراف تیغه بینی ، ممکن است شامل خونریزی مکرر از بینی و درد صورت باشد. لازم به ذکر است که جراحی ، تنها راه برای رفع انحراف دماغ می باشد.

 

عمل انحراف بینی در تهران چگونه است ؟

در جراحی انحراف بینی ابتدا در بخشی از بینی که دارای انحراف است ، برشی ایجاد می گردد و سپس انحراف سپتوم اصلاح می گردد. مقصود از جراحی پلاستیک بینی یا جراحی زیبایی بینی ، ایجاد هر گونه تغییر در شکل ظاهری بینی از قبیل اصلاح افتادگی نوک بینی ، کاهش سایز بینی ، قوس دار کردن تیغه بینی و غیره می باشد.

بسیاری از مراجعین دارای انحراف بيني ، تصور می کنند که با انجام جراحی ، کجی تیغه میانی بینی نیز اصلاح شده و بینی صاف می شود. در این جا باید بر این مسئله تاکید نمود که جراحی انحراف بینی ، تنها منجر به اصلاح انحراف تیغه بینی شده و تغییری در ظاهر بینی ایجاد نخواهد کرد. به طور کلی هدف از انجام عمل انحراف بینی باز کردن مجاری هوایی مسدود شده بینی می باشد.

لازم به ذکر است که کجی ظاهری بینی با انحراف بینی متفاوت است، البته در برخی موارد ممکن است انحراف دماغ منجر به اختلال در زیبایی ظاهری بینی شود که در اینصورت باید همزمان با عمل انحراف بینی ، جهت رفع ایرادات ظاهری بینی ، جراحی زیبایی بینی نیز انجام گیرد که این کار به صلاحدید جراح بینی بستگی دارد.

 

 

عمل انحراف بینی چگونه است ؟

 1. جراحی انحراف بینی ، بسته به میزان شدت انحراف ؛ حدودا بین 30 تا 90 دقیقه به طول می انجامد.
 2. بهتر است بدانید به طور معمول سپتوپلاستی به صورت سرپایی انجام می شود ؛ مگر این که عارضه ای به دنبال انجام آن ایجاد شود.
 3. با توجه به شرایط بیمار بی حسی موضعی یا بیهوشی جهت انجام عمل انحراف بینی انتخاب می شود.
 4. به منظور انجام جراحی انحراف بینی ، جراح با ایجاد برش در یک طرف بینی به تیغه بینی دسترسی پیدا می کند ؛ سپس غشای مخاطی محافظ تیغه را بالا می برد و تیغه را به موقعیت مناسب منتقل می نماید.
 5. طی عمل سپتوپلاستی ، هرگونه مانعی مانند قطعات اضافی استخوان یا غضروف برداشته می شود.
 6. آخرین مرحله این عمل جراحی ، تغییر موقعیت غشای مخاطی می باشد.

 

 

 

درمان انحراف سپتوم با سایر روش ها

چنانچه انحراف سپتوم بینی شدید نباشد ، از طریق اسپری های مرطوب کننده می توان اقدام به درمان آن نمود. اما در صورتیکه انحراف سپتوم بینی شدت یافته باشد ، درمان تنها از طریق جراحی انحراف بینی امکان پذیر است. باید خاطر نشان نمود که جراحی تنها راه درمان انحراف بینی می باشد و درمان از طریق لیزر یا روش های درمانی خانگی امکان پذیر نخواهد بود، چرا که لیزر هرگز نمی تواند روی غضروف و تیغه بینی تغییری ایجاد نماید.

 

از کجا بفهمیم انحراف بینی داریم ؟

از جمله سوالات متداولی که در خصوص انحراف تیغه سپتوم پرسیده می شود این است که چگونه متوجه شویم بینی ما انحراف دارد. در صورتی که اعلام ذیل را داشتید می توانید این احتمال را بدهید که بینی شما دچار انحراف است.

 

علائم انحراف بینی

 • خونریزی های پی در پی از بینی
 • وجود ترشحات زیاد در پشت گلو و حلق
 • اختلال در تنفس
 • ایجاد اشکال در سینوس ها
 • خر و پف نمودن در زمان خواب

 

روش های تشخیص انحراف بینی

انحراف بینی عموما از طریق معاینه ساده ، به کمک آندوسکوپ امکان پذیر است. آندوسکوپ به جراح بینی کمک می کند، تیغه بینی یا سپتوم را به دقت مورد بررسی قرار دهد و به سهولت بتواند انحراف سپتوم بینی را تشخیص دهد. البته بهترین جراح بینی تهران در برخی موارد ، از طریق تجویز سی تی اسکن اقدام به تشخیص قطعی انحراف بینی می نماید.

 

اقدامات قبل و بعد از جراحی انحراف بینی

 • پزشک از شما می خواهد مصرف برخی از داروها را دو هفته قبل و بعد از جراحی ، قطع کنید.
 • این داروها ممکن است شامل آسپرین (بوفرین) ، ایبوپروفن (ادویل) و سایر داروهای رقیق کننده خون باشند ؛ توجه داشته باشید که این تجویز به منظور کاهش خطر خونریزی بیش از حد در حین و بعد از عمل خواهد بود.
 • شما باید در صورتی که حساسیت دارویی یا سابقه نارسایی خونی دارید ، حتما به جراح خود اطلاع دهید.
 • لازم به ذکر است جراحی انحراف بینی در بعضی موارد ، تحت بی حسی موضعی انجام می شود ؛ اما عموما تحت بیهوشی عمومی صورت می پذیرد ، چنانچه قرار است جراحی شما تحت بیهوشی انجام گیرد توجه داشته باشید که از 8 تا 12 ساعت قبل از عمل نباید چیزی بخورید یا بنوشید ؛ چرا که در روز جراحی باید ناشتا باشید.
 • بیهوشی عمومی باعث خواب آلودگی می شود ، لذا تا زمانی که اثرات داروی بیهوشی ، کاملا از بین نرفته نباید رانندگی کنید ؛ از این رو توصیه می شود که در روز جراحی درمان انحراف تیغه بینی ، حداقل یک نفر همراه داشته باشید.
 • جهت کنترل خونریزی بینی بعد از سپتوپلاستی ، داخل بینی بیمار پانسمان قرار داده می شود ؛ پانسمان را می توان یک یا دو روز پس از جراحی انحراف بینی و توسط پزشک معالج ، از داخل بینی خارج کرد.
 • بعد از عمل ، باید فعالیت های بدنی خود اعم از حرکات ورزشی شدید ؛ مانند دویدن ، وزنه برداری و ورزش های تماسی را برای چند هفته پس از جراحی محدود کنید تا تورم را به حداقل برسانید. این فعالیت ها می توانند فشار خون شما را افزایش دهند و منجر به خونریزی شدید شوند.
 • سر خود را در هنگام خواب و استراحت ، بالاتر از قفسه سینه نگهدارید و با این کار از تشدید ورم و کبودی جلوگیری کرده و به کاهش آن کمک کنید.
 • از فین کردن و تخلیه ترشحات بینی با فشار ، به مدت سه روز خودداری کنید.
 • تا چند وقت بعد از جراحی انحراف بینی ، لباس های جلو باز بپوشید تا موقع تعویض لباس ، فشاری متوجه بینی تان نشود.

 

در بخش فوق تعدادی از اقدامات قبل و عمل انحراف تیغه بینی را ذکر کردیم چرا که این اقدامات همانند اقدامات جراحی بینی می باشد، لذا با مراجعه به آن مقالات می توانید در این خصوص اطلاعات جامعی کسب کنید.

 

 

عوارض جراحی انحراف بینی

در خصوص عوارض انحراف بینی بعد از عمل باید بگوییم در صورتی که جراح را به درستی انتخاب کرده باشید احتمال بروز عوارض به صفر می رسد، اما برخی از عوارض حاصل از جراحی اعم از درد، کبودی و تورم و غیره موقتی بوده و پس از مدتی از بین می رود و جای هیچ نگرانی نمی باشد.

 

آیا عمل انحراف بینی درد دارد؟

باید بگوییم چون در حین عمل بیماری یا بیهوش است یا ناحیه عمل بی حس شده دردی احساس نمی کند اما پس از بین رفتن اثر آن ها ممکن است درد کمی را حس کن که امری طبیعی محسوب می شود. اما با این وجود پزشک شما ، برای تان داروی ضد درد را تجویز خواهد کرد تا در صورت لزوم و برای تسکین درد احتمالی ناشی از جراحی ، آن را مصرف نمایید.

 

عمل انحراف بینی سخته ؟

بله چرا که طی انجام این فرایند نیاز است تا تیغه میانی بینی را به جهت مناسب خوب باز گرداند و از تکنیک هایی استفاده نمود که از بازگشت فرم بینی به حالت قبل جلوگیری کند.

 

جراحی انحراف بینی چقدر طول میکشد ؟

زمانی که یک عمل انحراف بینی انجام می‌شود، مدت زمان آن ممکن است متغیر باشد و بستگی به پیچیدگی و اندازه تغییرات مورد نیاز دارد. اما به طور معمول، عمل انحراف بینی حدود یک تا چند ساعت می‌تواند طول بکشد. این شامل زمان لازم برای بخش‌های مختلف عمل مانند برش بینی، تغییر شکل آن، و بخیه زدن است.

 

ایا بعد از عمل انحراف بینی باید چسب زد

بله، بعد از جراحی انحراف بینی، در برخی موارد ممکن است پزشک شما چسب یا باند نرمی را بر روی بینی قرار دهد. این چسب‌ها یا باندها کمک می‌کنند تا بینی در موقعیت درست خود پایدارتر باشد و همچنین به حفظ شکل جدید آن کمک می‌کنند. بسته به توصیه پزشک شما این چسب ها معمولاً بعد از چند روز از عمل جراحی برداشته می‌شوند.

 

ایا عمل انحراف بینی باعث زیبایی میشود

بله، جراحی انحراف بینی می‌تواند زیبایی بینی را افزایش دهد، اما این بستگی به میزان انحراف و تغییراتی است که نیاز است اعمال شود. برای برخی افراد، انحراف بینی ممکن است به صورت چشمگیری ظاهری زیباتری به بینی شان ببخشد و برای دیگران، حتی اگر انحراف به طور قابل توجهی وجود داشته باشد، زیبایی بینی شان تحت تأثیر نخواهد بود. این موضوع به میزان انحراف، ساختار بینی، و ترجیحات زیبایی هر فرد بستگی دارد. در هر صورت، مهم است که قبل از تصمیم‌گیری در مورد عمل جراحی، با پزشک متخصص مشورت کنید و انتظارات و امکانات خود را با او بررسی کنید.

 

هزینه جراحی انحراف بینی در تهران

هزینه عمل انحراف بینی  بسته به نوع درمان ، دستمزد جراح بینی و هزینه کلینیک و اتاق عمل تعیین می شود. این جراحی نوعی عمل درمانی به شمار می رود، لذا جبران هزینه آن توسط بیمه های پایه و تکمیلی وجود دارد، اما جراحی بینی کج نوعی عمل زیبایی بینی می باشد و بیمه هزینه های آن را متقبل نمی شود.

 

 

با آرامش و اعتماد، مراقبت از سلامتی بینی خود را به ما بسپارید. دکتر جراح بینی با تجربه و تخصص خود، آماده است تا به شما در مسیر بهبودی و زیبایی بینیتان همراهی کند. برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر، با ما تماس بگیرید. تیم ما آماده پاسخگویی به سوالات شماست.